Pihakoirien erikoisnäyttelyn tilanteesta

16.4.2020

Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n hallitus on raskain mielin ja pitkän harkinnan jälkeen päättänyt peruuttaa 27.6.2020 Somerolla järjestettäväksi suunnitellun pihakoirien pääerikoisnäyttelyn.

Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n hallitus on raskain mielin ja pitkän harkinnan jälkeen päättänyt peruuttaa 27.6.2020 Somerolla järjestettäväksi suunnitellun pihakoirien pääerikoisnäyttelyn.

Ratkaisuun on päädytty sen pohjalta, että Karjaalla 28.6. pidettäväksi suunniteltu kaikkien rotujen näyttely on peruttu ja pihakoirien erikoisnäyttelyn ruotsalaiset tuomarit oli järjestetty yhteistyössä Karjaan näyttelyn kanssa. Emme myöskään voi olla varmoja, kuinka pitkään Suomen hallituksen rajoitukset julkisista kokoontumisista jatkuu ja siksi halusimme tehdä ratkaisun nyt, kun ilmoittautumisia oli tullut vasta muutamia.

Kaikki ilmoittautumismaksut palautetaan ilmoittautuneille. Ilmoittautumismaksun maksaneet voivat olla yhteydessä rahastonhoitajaan rahastonhoitaja@pihakoirat.net ilmoittaakseen tilinumeronsa maksua varten. 

Pahoittelemme peruuttamisesta aiheutuvaa mielipahaa. Yhdistyksen hallitus on myös erittäin harmissaan tilanteesta, sillä erikoisnäyttely on yleensä ollut yhdistysvuoden kohokohta ja järjestelyt näyttelyn suhteen olivat jo hyvällä mallilla.

Toivomme näkevämme paljon pihakoiria Suomen Seurakoirayhdistyksen erikoisnäyttelyssä Lahdessa 6.9.2020 ja luonnollisesti kesän 2021 pääerikoisnäyttelyssä 3.7.2021 Vesilahdella.

Hallitus miettii myös vaihtoehtoisia ratkaisuja näyttelylle, esimerkiksi virtuaalisen näyttelyn muodossa, joten kannattaa pysyä kuulolla.

Toivomme kovasti, että yhdistyksen toiminta pääsisi palaamaan ennalleen mahdollisimman pian. 

Hyvää kevään jatkoa toivottaen,

Suomen tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n hallitus