Kasvattajalista

Tällä sivulla näet yhdistyksen kasvattajalistalle liittyneet kasvattajat yhteystietoineen.

Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n tarkoituksena on edistää puhdasrotuisten ja terveiden tanskalais-ruotsalaisten pihakoirien jalostusta. Kasvattajalistalla olevat kasvattajat ovat yhdistyksen jäseniä ja ovat sitoutuneet tähän yhteiseen tavoitteeseen. 

Kasvattajalistalla olevat kasvattajat ovat sitoutuneet noudattamaan seuraavia kasvattajalistan sääntöjä:

Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n kasvattajalistan säännöt (voimassa 1.2.2021 alkaen) :

  1. Kasvattaja on Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n jäsen ja on maksanut kuluvan vuoden jäsenmaksunsa.   
  2. Kasvattajalla on FCI:n hyväksymä kennelnimi.
  3. Kasvattaja on allekirjoittanut Suomen Kennelliitto ry:n kasvattajasitoumuksen ja on sitoutunut noudattamaan sitä. 
  4. Kasvattaja noudattaa kasvatustyössään voimassa olevaa jalostuksen tavoiteohjelmaa (JTO) ja pyrkii käyttämään kasvatustyössään koiria, jotka täyttävät voimassa olevat jalostussuositukset. Jalostussuosituksista on mahdollista perustellusta syystä poiketa esimerkkinä näyttelytulos-vaatimus ja PEVISA:n sallima ulkomaisen jalostusuroksen käyttö. 
  5. Kasvattaja ilmoittaa koiriensa PLL-geenitestitulokset yhdistyksen jalostustoimikunnan ylläpitämälle listalle.
  6. Kasvattaja täyttämään jokaisesta pentueesta pentueseuranta-lomakkeen ja lähettämään sen yhdistyksen nettisivujen kautta jalostustoimikunnalle viimeistään seuraavan kalenterivuoden tammikuun loppuun mennessä. 

Kasvattaja: ohjeet listalle liittymiseen ja lomakkeen löydät yllä olevasta linkistä!

Muutokset kasvattajalistalla ilmoitettuihin tietoihin webmasterille osoitteeseen 

webmaster @pihakoirat.net

Länsi-Suomi

Aamusateen 

Heli Salo, Seinäjoki
-
heli.salo90@gmail.com 

Hepulin

Evita Laiho, Pertteli 
040 565 3067 
evita.laiho@hepulin.net 

Kewelias

Kerstin Weegar, Vaasa 
050 516 9297 
kerstin.weegar@netikka.fi

Simpuran

Anneli Jylhä, Vesilahti 
040 751 6508 
simpuran@gmail.com 

Blackien 

Rita Wilenius, Ylöjärvi
040 510 7869 
wilenius.rita@gmail.com 

Hopp Fallera 

Merja Hiidensalo, Kuusisto 
-
kennelhoppfallera@gmail.com

Kisarilan

Marjukka Iltanen, Salo                      040 532 4821 marjukka.iltanen@gmail.com

Yacatis

Mia, Pasi ja Jamina Satamo, Hirsjärvi 
yacatisdogs@gmail.com

Etelä-Suomi

Bestaran 

ei pentuja suunnitteilla 2021

Mervi Ikonen, Lahti
044 010 6070 
mervi.ikonen2@gmail.com 

Dandinas 

Nina Seppälä, Myllykoski
0400 767 014 
dandinas@windowslive.com 

Shasta Paws

Sirpa Pihlajaniemi, Kotka
050 481 9624 
sirpa@enchantedlife.fi 

Blåtandens 

Mari Toivonen, Tuusula
-
blatandens@gmail.com 

Dreamofmine

Mirja Bachmann
-
bachmannmirja@gmail.com

Ubora

Kati Kuusisto, Lahti 
050 327 3722 
kati.kuusisto1@gmail.com

Oulu

Itä-Suomi

Honkakorven 

Sari Kautto, Iisalmi 
045 643 7400 
kennelhonkakorven@gmail.com 

Koirien Kuuselan

Aila Pärnänen, Rantasalmi                     -                      aila.parnanen@gmail.com

Lappi

Pihapaimen

Maire Kössö, Tervola 
040 573 7176 
maire.kosso@gmail.com